Nie bójmy się nazywać rzeczy po imieniu

11 Paźdź

ONR strasznie się ostatnio pudruje. Nim bliżej Marszu „Niepodległości” tym grubsza warstwa pudru. Jak tak dalej pójdzie to niedługo nie będą nic widzieli na oczy i pomaszerują w niewłaściwym kierunku. Pytanie o to czy poza swoją obsesją na „Polskę tylko dla Polaków” cokolwiek kiedykolwiek widzieli, pozostawiam bez komentarza.

Pokusiłam się ostatnio poczytać raz jeszcze ich deklaracje ideowe i programowe, wypowiedzi członków, odniesienia, sprostowania oraz relacje własne z organizowanych przez nich wydarzeń. Muszę przyznać, że się zawiodłam. Nie znalazłam tam niczego o czym nie napisano by już wielokrotnie wcześniej. Puder pudrem a gęba cały czas ta sama…

ONR – Korzenie, inspiracje i współczesna forma

Dzisiejszy ONR to kontynuacja przedwojennego faszystowskiego Obozu Narodowo-Radykalnego Falanga. Od historycznych protoplastów przejął on bezpośrednio nazwę, idee, symbolikę (znak falangi), a nawet umundurowanie. W swoich pierwszych krokach, obecny ONR zajął się testowaniem tego na ile i w jakiej formie idee faszystowskie przyjmą się na współczesnym polskim gruncie. Okazało się, że owszem, mogą się przyjmować jeżeli nieco się je przypudruje. W międzyczasie, ONR zajmuje się już ofensywnym wprowadzaniem w życie konkretnych idei i rozbudowywaniem swoich struktur. Przypudrowany ONR działa, rozwija się i organizuje swoje marsze.

ONR a faszystowskie pozdrowienie czyli tzw. hajlowanie

Zacytujmy samych obecnych działaczy ONR:

„Gest ten wywodzi się ze starożytnego Rzymu, używało go wiele różnych ruchów narodowych, oprócz niemieckich narodowych socjalistów także działacze polskich formacji SN, ONR i RNR, włoscy faszyści, legioniści Michała Archanioła z Rumunii, belgijscy reksiści, a nawet syjoniści”

No właśnie. I to dlatego i ONR używa tego pozdrowienia!

ONR – Hasła regularnie wznoszone na marszach

Słyszeliśmy je już setki razy na ulicach wielu polskich miast, a więc tylko dla formalności:

„Polska tylko dla Polaków” „Żydzi won z polskich stron” „Wielka Polska Katolicka” „Znajdzie się kij na żydowski ryj” „Narodowy, narodowy radykalizm”

… oraz wiele innych, których cytować już chyba nie warto.

ONR – Ramy ideowo-programowe

Wśród tych oficjalnych znajdziemy m.in:

– odrzucenie wszelkich zasad demokracji i zwalczanie idei egalitarnych na rzecz władzy autorytarnej;
– dyskryminowanie homoseksualistów i narzucanie konserwatywnych obyczajów w ramach walki z postępowymi idami społecznymi;
– atakowanie idei praw człowieka i zwalczanie świeckości w ramach chrześciańskiego fundamentalizmu;
– dyskryminowanie wszelkich mniejszości i atakowanie idei multikulturowości w ramach ultra-nacjonalistycznej ksenofobii;
– propagowanie zaostrzania prawa i represyjności państwa w ramach skłonności do państwa totalitarnego;
– propagowanie wprowadzenia kary śmierci i kompletnego zakazu aborcji;
– głoszenie walki z „komunizmem”, pojmowanym de facto jako bolszewizm, służące jako reklamówka, a odbywające się w ramach nienawiści i zwalczania wszelkich idei lewicowych, wolnościowych i społecznie postępowych;

Aby nie było zbyt totalitarnie, ONR mówi okrutnie dużo o patriotyźmie. Jaki patriotyzm mają na myśli, zrozumiemy jak przeczytamy raz jeszcze powyższe zarysy programowe tej formacji.

Co członkowie ONR głoszą nieoficjalnie nie mieści się już w głowie normalnego człowieka i szkoda czasu na cytowanie i analizowanie.

ONR – Działalność uliczna

Opisanie aktów skrajnie prawicowej przymocy, których dokonali historyczni i aktualni członkowie oraz sympatycy ONR wymaga formatu książki nie krótkiego tekstu.

Czy w związku z tym wszystkim co poważej, można mieć jakąkolwiek wątpliwość, że mamy do czynienia ze strukturą faszyzującą czy jeśli ktoś woli, ze względu na obecną strategię ONR, krypto-faszystowską? Z formacją stojącą w centrum skrajnie prawicowego, faszyzującego ruchu w tym kraju? Strukturą, która używa wymiennie symboliki i haseł radykalno-narodowych, ultra-nacjonalistycznych i faszystowskich, w zależności od potrzeb i okoliczności?

Nie bójmy się nazywać rzeczy po imieniu:
ONR TO POLSKA ORGANIZACJA FASZYZUJĄCA niezależnie od kompletnego braku klarownych odniesień co do kwestii gospodarczych czy realnych problemów społeczeństwa.
A więc traktujmy ją tak jak zasługują na to tego typu organizacje.

Lukrecja Sugar

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s