„I tacy właśnie są Grecy. I tacy właśnie są Polacy…” Euro okiem Lukrecji

9 Czer

i tacy sa wlasnie polacy

„I tacy właśnie są Grecy”. To słowa, które usłyszeliśmy z ust jednego z naszych komentatorów w kilka sekund po uzyskaniu przez Greków wyrównującej bramki w meczu z orłami Smudy. Cokolwiek komentator ten nie miał na myśli (były to prawdopodobnie słowa pana Józkowiaka) nie ukrywam, że zwrot ten od dziś będzie mi się kojarzył z otwarciem tych mistrzostw.

Czym chata bogata

Jeśli ktoś zapomniał kto jest (współ)gospodarzem tych mistrzostw, szybko mógł sobie o tym przypomnieć. Mistrzostwa Europy rozpoczęły się kilkoma podaniami greckich obrońców na swojej połowie, a zagraniom tym towarzyszył potężny gwizd na całym stadionie. Polscy kibice, nie – żadni kibole, po prostu kibice, przypomnieli całemu światu o tradycyjnej polskej gościnności. Nikt się nie spodziewał, że nasi rodacy będą oklaskiwali rywali (do tego potrzeba by w tym kraju najpierw rewolucji kulturowej) ale wygwizdywać jeszcze zanim cokolwiek się wydarzyło… tak, jednak Polak potrafi! Czym chata bogata.

Ciekawa jestem czy podczas pierwszego meczu reprezentacji Ukrainy doświadczymy podobnego zachowania. Będę się bacznie przysłuchiwała, gdyż mam dziwne wrażenie, że niekoniecznie.

Na boisku

Na boisku mieliśmy świetne momenty w wykonaniu Roberta Lewandowskiego i Tytonia, ale też Piszczka czy Rybusa. A koniec końcem to drużyna Grecji zagrała taktycznie dużo mądrzej niż orły. Zaraz po stracie bramki zmusili „Błaszczykowskich” do ataku pozycyjnego czym wybili ich kompletnie z koncepcji. Adamiak i Adamiakowa miotali się po boisku dalej z dużym zapałem, ale już bez pomysłu na rozwiązanie problemu. Ot, jak prosta okazała się skuteczna recepta na gospodarzy turnieju.

Zresztą półtorej godziny później podobnie zagrali Rosjanie. Od pierwszej minuty meczu zaprosili Czechów atakowania, wypalania się i odsłaniania. Różnica między Rosjanami i Grekami była taka, że ci pierwsi okazali się dużo bardziej skuteczni w ataku.

Na mieście

O ile do godziny 21:15 w całym kraju słychać było głównie okrzyki „Pol-skaaaaa…biało-czeeeer-woniii…” o tyle po tej godzinie inna przyśpiewka stała się hitem wieczoru. Jaka przyśpiewka i dlaczego akurat o 21:15? Ano mniej więcej o tej porze popularna „Zborna” (reprezentacja Rosji… tak dla nie-wtajemniczonych) strzeliła Czechowi pierwszą bramkę i z każdą kolejną minutą pokazywała swoją piłkarską jakość. A to najwyraźniej bardzo zabolało naszych „tolerancyjnych kibiców” (przypomnę reakcję na reportaż BBC…). Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Na ustach wielu biało-czerwonych kibiców pojawiła się nowa piosenka. „J…ć ruskie k…y!”. Nie wiem jak w naszych metropoliach, ale w moim peryferyjnym miasteczku mijałam wiele grupek, które tak sobie właśnie miło podśpiewywały.

I tacy są właśnie Grecy.
I tacy są właśnie Polacy…

W radiu

W radiu znany ze swoich niezbyt krytycznych, prawicowych sympatii reporter Zimoch zapraszał do comeback’u Jana Tomaszewskiego, a więc innymi słowy, zapraszał mistrza od narodowej selekcji na bardziej i mniej godnych członków drużyny do powrotu ze swoimi quasi-rasistowskimi tezami na forum społeczne. Na szczęście Tomaszewski odmówił.

W telewizorze

Hanna Gronkiewicz-Walz w swoim raporcie z pierwszego dnia Euro2012 podała, że z okolic stadionu wywieziono 52 tony śmieci, a z telewizyjnych reportaży dowiedziałam się, że największym obecnie problemem dla sprawnego przebiegu Euro2012 są bezdomni w centrach polskich miast, którzy zbliżyli się na niebezpieczną odległość do stref kibica i swoją obecnością zakłócają sportowo-biznesową atmosferę. Czyli co? Jeszcze tylko wywieść bezdomnych do jakichś rezerwatów pod miastem, najlepiej razem z tymi tonami odpadków porzuconych wokół stadionu, z których tak dumna jest HGW, i chyba inaugurację imprezy będzie można uznać za udaną, czy jak mam to rozumieć?

Póki co, przyglądam się dalej 😉

Lukrecja

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s